Uzavřené kamerové systémy

Průmyslová televize (CCTV - Close Circuit TeleVision) je moderní prostředek doplňující ostatní bezpečnostní technologie. Výrazně napomáhá prevenci trestné činnosti a zároveň umožňuje velmi efektivně odhalovat páchanou trestnou činnost.


Obrazová scéna je snímána s použitím kamer s vhodně zvoleným typem kvalitního objektivu. V dnešní době se používají převážně kamery barevné s vestavěným CCD čipem, jelikož barevná složka je důležitým prvkem, který usnadňuje identifikaci osob a předmětů. Ve speciálních případech, převážně při nedostatečném osvětlení snímané plochy, se stále používají černobílé kamery s možností infračerveného přisvětlení. Kamery můžeme dále rozlišovat dle napájecího napětí (12VDC, 24VAC, 230VAC), podle rozlišovací schopnosti dané zpravidla počtem horizontálních televizních řádků, citlivostí na osvětlení snímané scény (Lux), možností ovládání elektronické závěrky atd. Moderní digitální kamery (DSP - Digital Signal Processing) vykazují teplotní a časovou stabilitu provozních parametrů , věrnou reprodukci snímané scény, velmi často jsou vybaveny řadou podružných funkcí (detektor pohybové aktivity, obraz v obraze, zrcadlení snímku, atd.). Dále jsou často vybaveny dalšími důležitými funkcemi rozšiřujícími použitelnost dané kamery, jako jsou automatická elektronická závěrka (AES), široký dynamický rozsah WDR (Wide Dynamic Range - umožňuje v záběru věrně reprodukovat jak velmi světlé, tak tmavé objekty), kompenzace protisvětla (BLC - Back Light Compensation) či digitální redukce šumu.


Dle provedení dělíme kamery na skryté (diskrétní kamery malých rozměrů použitelné např. v zasedacích místnostech s možností snímání zvuku) a standardní, které jsou naopak dobře viditelné a působí preventivně. Pro venkovní aplikace jsou kamery instalovány do vhodných kamerových krytů s vyhříváním. Speciální skupinu tvoří kamerové jednotky typu Antivandal. Výhodou těchto kamerových jednotek je jejich nenápadnost (dána menšími rozměry a možností zabudování například do podhledů), či zvýšená odolnost těchto jednotek proti útokům (poškození, odcizení).


Samostatnou skupinu tvoří Speed Dome kamery. Ty jsou vybaveny motorovými jednotkami, které umožňují vertikální a horizontální pohyb kamery, kvalitními varifokálními objektivy a řadou dalších funkcí zvyšujících uživatelský komfort a účinnost monitorování. Vhodně použitá Speed Dome kamera může nahradit až několik pevných kamer.


Dalšími důležitými prvky systému, které mají výrazný vliv na kvalitu obrazové informace, jsou objektivy. Objektivy mohou být s pevnou či s proměnnou ohniskovou vzdáleností, tzv. varifokální. Výhodou varifokálních objektivů je možnost přesného ohraničení požadované snímané scény s ohledem na maximální využití rozlišovací schopnosti kamer.


Obrazovou informaci, převedenou kamerami na elektrický signál, je nutné vhodným způsobem dále zpracovat. V případě rodinných domů je vhodné tento signál minimálně upravit pomocí modulátoru a následně připojit do televizního okruhu uvnitř budovy (STA - společná televizní anténa). Takto je možné sledovat obraz z jednotlivých kamer na běžném televizním přijímači připojeném do STA. V průmyslových a rozsáhlejších aplikacích se signály z jednotlivých kamer přivedou do digitálního záznamového zařízení, kde se obrazová informace vhodně upraví a uloží na záznamové médium - zpravidla vestavěný pevný disk. Moderní digitální záznamová zařízení umožňují kromě současného záznamu a reprodukce obrazu i jeho distribuci v rámci počítačové sítě (Intranet, Internet, atd.). V takovém případě lze vybudovat podružná monitorovací pracoviště, která umožňují vzdálený dohled a správu celého systému prakticky v rámci celého světa.

Novinky